Anketa

Jaká je podle vašeho názoru nejlepší období pro odchov štěňat (z pohledu chovatele)?

Jaro (2925 hl.)
 
Léto (1499 hl.)
 
Podzim (1560 hl.)
 
Zima (1478 hl.)
 
Je to úplně jedno (1447 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8909

Svátek

Dnes je 17. 07. 2019
Svtek slav Martina,
ztra Drahomra

Kontakt

Petr Bárta
Blansko 156
678 01 Blansko
Petr.Barta@black-sky.cz
+420 777794317
petr.barta.775

Partneři

Portál Toller.cz
Portál Golden forum
Pes Shop
Bracco
Na našem webu je možné přihlášení k RSS.

SZVP - Rosovice 2009

Vydno dne 29. 06. 2009 (4915 peten)

Na klubové zkoušky ze speciální vodní práce jsem jel ne zcela rozhodnutý, že vůbec budeme startovat. Kira totiž večer před zkouškou běhala naprosto normálně, ráno ale zdánlivě bez příčiny začala kulhat - vyrazili jsme tedy s tím, že pokud bude kulhat i na místě, vůbec nenastoupíme. Důvod kulhání jsem zjistil až večer (opravdu nešlo o nic vážného), a na místě se všechno zdálo v pořádku (nebo téměř v pořádku), registraci jsme tudíž absolvovali. A večer jsem toho rozhodnutí vůbec nelitoval. :-)

 Tak za prvé - přestože v některých částech republiky řádí povodně a přívalové deště, Rosovicím a Obořišti se v neděli déšť téměř úplně vyhnul, a protože nebylo ani příliš velké horko, jednalo se z pohledu zkoušek o ideální počasí. Za druhé - celé zkoušky probíhaly v naprosto příjemné atmosféře, měl jsem tam spoustu známých, kromě jiných se zkoušek účastnila i Kiřina sestra Antoinette (Elie) a dokonce byla tentokrát i v naší skupině, takže jsem viděl její práci, a za třetí se Kiře opět velmi pěkně zadařilo, a máme další titul Res. CACT. :-)

Na zahrádce penzionu se sešlo celkem 20 startujících psů, z toho 19 retrieverů (5 labradorů) a 1 welššpringer španěl. Zkoušky probíhaly přesně podle plánu, takže přes technické problémy při tisku soudcovských tabulek, kvůli kterým se zdrželo vyhlášení výsledků, jsme v půl sedmé již byli na cestě domů. No a jak to probíhalo? Asi takhle:

Rozlosování nám tentokrát přálo, protože jsme nejen nebyli ani první, ani poslední ve skupině, ale také jsme se přilosovali k Elie (startovala hned po nás), a kromě toho jsme začínali na markingu, chůzi u nohy (což by nebylo nic zvláštního) a práci v rákosí (což bylo dobře, měli jsme to za sebou dřív než se psi stačili unavit). :-) Na markingu si Kira nejprve při výstřelu poskočila (ale zůstala bez povelu sedět), a malinko i zaslídila, takže známka 3 mne potěšila, dál už ale pracovala téměř bezchybně. Elie předvedla krásný marking, ale bohužel (díky bolavé mordě) při návratu aport pustila a musela dostat povel, a založila si tím na (svoji jedinou) horší známku během celých zkoušek. Chůze nebyla problém, a pak už jsme jen chvilku čekali, než slíděni dokončí skupina před námi.

Práce v rákosí byla z měho pohledu u Kiry trochu ovlivněná tou výše zmiňovanou packou. Slídila pěkně, prohledávala jak rákosí, tak vodu za ním, v případě vyběhnutí se nechala ochotně zase poslat do rákosí, ale nebyla v tom ta energie, na kterou jsem zvyklý. Přesto, kachnu našla, bez problémů přinesla a tudíž jsme měli jednu z nejtěžších disciplín úspěšně za sebou. Elie slídila ještě lépe, z rákosí téměř nevylezla, takže si čtyřku naprosto zasloužila, ale opět bohužel kachnu položila předčasně. :-(

Po obědě (velmi rychle snědeném, bylo málo času ;-) ) nás čekala dohledávka kachny v rákosí, se kterou neměl žádný pes z naší skupiny žádný problém - všichni bez potíží vyrazili vpřed, a velmi rychle kačenu přinesli, a zbývaly poslední dva úkoly a klid na stanovišti. :-)

Na hluboké vodě jsme měli za úkol předvést nejprve handling. Kira (přes velmi nepříjemný, prudký a kamenitý břeh) neměla ani s jedním z aportů potíž, jen při první kachně si neodpustila zazlobení - musela se totiž otřepat, a k tomu je pochopitelně potřeba si kačenu odložit. ;-) Druhá kachna byla ale zcela bez potíží, a měl jsem opět čas se soustředit na Elie. A musím ji opravdu moc pochválit, je to velká bojovnice - ke kachnám doplavala vždycky bez potíží, ale vytažení z vody jí zřetelně bolavá morda komplikovala. Přesto se i pro druhou pustila bez váhání. Marking kachny byl po handlingu už v podstatě jen odpočinkový úkol, a měli jsme přestávku před klidem na stanovišti, protože jsme čekali na dokončení disciplín v ostatních skupinách.

Klid na stanovišti, to je u Kiry vždycky sázka do loterie, obzvlášť u vody. Tentokrát jsem byl ale příjemně překvapený, Kira ležela naprosto klidně, nejevila sebemenší snahu se zvednou, a to ani v situaci, kdy pes vedle Elie vyrazil do rákosí. Anï Elie, ani Kira se nenechaly zlákat, a podle Zity (vůdkyně Kiřiny sestry) to vypadalo, jako že se diví, co že ho to napadlo, proč a kam utíká. :-) Takže, z naší skupiny bohužel vypadl jeden pes, Kira i Elie ale měly zkoušky úspěšně za sebou a čekali jsme už jen na spočítání a vyhlášení výsledků.

Přestože se při vyhlášení hlavní rozhodčí omlouval za zdržení způsobemné technickými problémy, nebyla doba na spočítání výsledků nijak zvlášť dlouhá. Celkovým vítězem se stal labrador Glenbriar Fergus Pavly Koukolové, pak následují dva zlatí retrieveři, ale hned za nimi, s dalším titulem Res. CACT, jsme se umístili Kira a já. Elie bohužel, právě kvůli horšímu přinášení, spadla do třetí ceny, ale zdůrazňuji, že jinak pracovala naprosto skvěle a se samými čtyřkami! I s přihlédnutím k tomu, že šlo o její první lovecké zkoušky, jde o naprosto skvělý výkon, a získala tím loveckou upotřebitelnost. Elie, moc a moc gratuluju!

 

Teď nás čekají dva týdny důkladného odpočinku a jen velmi lehkého tréninku, protože pak má Kira naplánovány dva náročné víkendy. Budeme se těšit, a doufat že i příště se nám bude dařit alespoň stejně dobře. :-) Jen kdyby ještě Kiře přestali komolit jméno... :-D


Webmaster Petr Brta © 2008 Design by IvaShow
Vytvoeno prostednictvm phpRS