Anketa

Jaká je podle vašeho názoru nejlepší období pro odchov štěňat (z pohledu chovatele)?

Jaro (2925 hl.)
 
Léto (1499 hl.)
 
Podzim (1560 hl.)
 
Zima (1478 hl.)
 
Je to úplně jedno (1447 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8909

Svátek

Dnes je 17. 07. 2019
Svtek slav Martina,
ztra Drahomra

Kontakt

Petr Bárta
Blansko 156
678 01 Blansko
Petr.Barta@black-sky.cz
+420 777794317
petr.barta.775

Partneři

Portál Toller.cz
Portál Golden forum
Pes Shop
Bracco
Na našem webu je možné přihlášení k RSS.

WT Konopiště 2009

Vydno dne 19. 04. 2009 (4843 peten)

V sobotu 18.4.2009 jsme se (Kira, Teddy a s nimi samozrejmě i já) zúčastnili WT na Konopišti. No a dopadli jsme se střídavými úspěchy. :-)

 Ráno bylo chladné (někdo by dokonce řekl vyloženě studené) a vypadalo na déšť, tedy podmínky naprosto odlišné od předchozích WT v Táboře, kdy bylo téměř letní počasí. Jiné podmínky byly i co se týče prostředí - zatímco v Táboře zkoušky probíhaly hlavně v otevřeném terénu, na bažantnici rozhodčí využívali jak louky, tak i potok, rybník, les a další terénní překážky.

 

Jako obvykle, začali jsme (po veterinární prohlídce a přesunu na místo zkoušek) nástupem a losováním pořadí v jednotlivých třídách. Třídy E a L byly obsazeny poměrně početně (ve třídě E 16 startujících psů, ve třídě L nastoupilo psů 11), a byla nakonec obsazena i třída M, ve které startovali čtyři psi. Pro Kiru (třída E) jsem vylosoval startovní číslo 14, s Tedýskem (ve třídě L) jsme dostali předposlední startovní číslo 29 - v obou třídách jsme tedy startovali ve druhé skupině, která začínala na disciplínách čtyři a pět. No a jak se nám tedy dařilo? Jak už jsem předeslal, střídavě.

 

Naší první disciplínou byl marking přes bariéru (dvě klády), zpestřený tím, že pes marking sledoval sám, v odložení, a teprve po chvíli se k němu mohl vůdce vrátit a poslat ho. Kira předvedla velmi slušný výkon, jen trošku přeběhla aport a malinko jsem ji musel opravit při návratu. Ve třídě L byla disciplína na stejném místě provedená jinak - za bariérou (kládami a potokem) byl položený blind, a ve stejné linii, ale o něco dál, byl s výstřelem hozený marking, přičemž nezáleželo na tom, v jakém pořadí budou aporty donesené. Tedýsek vyběhl směrem markingu, narazil na blind a přinesl ho, ale pro marking se mu poté už nechtělo, a po nějaké době slídění, mých nepříliš úspěšných pokusů o handling apod. jsem prohlásil, že nemá cenu se dál na této disciplíně trápit, dostali jsme tedy první nulu, a zbytek soutěže byl pro Tedýska již jen jako trénink.

 

Druhá disciplína vypadala (v E-čkách) jednoduše, jednalo se totiž o "jednoduchý" marking z vody. Bohužel, jak se ukázalo, nebyl pro pejsky tak jednoduchý jak se zdálo nám vůdcům, protože přibližné polovina rybníka byla zarostlá žabincem, první pes úplně odmítl do rybníka vlézt, a i někteří další měli problémy se za aportem pustit. Mezi ty některé patřila i Kira, která se zarazila na břehu. Naštěstí zareagovala bez problémů na stophvizd a poslání vpřed, aport už bez problému přinesla, jen se bohužel potřebovala po cestě ještě otřepat. :-) Prostě, tohle byla Kiřina asi nejhorší disciplína dne. L-ka měly samozřejmě disciplínu na rybníce také - aport z vody byl obdobný jako ve třídě E, ale L-koví pejsci měli navíc další aport v trochu jiném směru, kutálený po svahu tak, že končil buď těsně na břehu, nebo ve vodě u břehu. Pro vůdce byl úkol komplikovaný tím, že musel nahlásit před odhozem aportů, pro který z nich půjde jeho pes jako první. Pro některé psy byl rybník osudovou disciplínou, Tedýsek by tady pravděpodobně prošel, i když bylo jednoznačně vidět, že se mu nechce aporty nosit - musel dostat povely navíc k zvednutí a donesení aportu.

 

Třetí úkol v E-čkách byl opět marking, tentokrát ale přes vodu (tekoucí potok). Kira sice trochu zaváhala, ale jinak byl výkon pěkný, takže jsem byl spokojen. Také L-koví psi měli disciplínu s tekoucí vodou, tentokrát šlo ale o marking po louce, a blind (s výstřelem) za potokem. Tedík šel pro marking celkem slušně (i když nepříliš ochotně, a neodpustil si trochu se proběhnout), a když i blind s (mírným) postrkováním docela pěkně našel a přinesl, bylo i tady jakž takž úspěšně hotovo.

 

Poslední (z našeho pohledu) dvě disciplíny byly zkoušeny v obou třídách současně. Tentokrát šlo o dohledávku v lese - představte si zalesněný svah za cestou, ve kterém jsou nějaké ty plošiny a dolíky, dostatečné na to, aby se v nich schoval pes tak, že ho nevidíte. My jsme stáli (vždy dvojice psů) na louce pod cestou, a měli jsme za úkol za prvé ustát rachot, který dělali nahoře nad lesem "honci", a za druhé když rámus ztichl, každý pes prošel se svým vůdcem určenou cestou na vedlejší stanoviště. Ve třídě L následovalo ještě proběhnutí simulovaného zajíce (neboli aport na napnuté gumě) před sedícími psy. Tedýsek bohužel takovéhle lákadlo nevydržel a utekl mi za zajícem (bohužel to, že ho vzal do mordy, už nevydržela ani Letinka, která s námi tvořila dvojici, a vyrazila taky - tímto se ještě jednou omlouvám Letince i její vůdkyni). Poté odtud začínala druhá část této disciplíny, tedy dohledávka v lese. Nedaleko od místa, kde na začátku procházeli honci, byly naházeny aporty (pokud vím, tak čtyři), a každý pes měl (postupně, na střídačku) vyhledat a donést alespoň jeden (ve třídě L dva), přičemž pomocníci sledovali, zda pes při dohledávce aporty nezaměňuje. Kira předvedla myslím skvělou dohledávku, jeden z aportů našla rychle, a bez problému přinesla, Tedýsek bohužel ještě pořád trucoval, při prvním vyslání přeběhl aporty kamsi do daleka, a až po hodně dlouhé době se uráčil vrátit a jeden vzít s sebou, pro druhý se mu už zase naopak nechtělo a slídil si jen poblíž cesty. No nic, také ho nakonec přinesl, a tím naše účinkování skončilo. Uffff.

 

Po skončení třídy L ještě proběhla zkouška čtyř psů ve třídě M - disciplíny měli obdobné, jen ještě o stupeň těžší. Tak pro příklad, marking s blindem přes potok byl na větší vzdálenost, marking byl hozený ještě za další potok, a blind byl hodně vysoko ve svahu; dohledávku měli ztíženou tím, že výše zmiňovaný "zajíc" zůstal ležet během dohledávky na zemi a aportů v lese bylo ještě méně; u rybníka byl druhý aport připraven pouze jako blind a navíc až nahoře nad rybníkem, apod.

 

Po skončení i této soutěže (kterou bohužel úspěšně dokončil pouze jediný pes) už následovalo vyhlášení výsledků. Protože jsem se s Kirou zúčastnil rozstřelu o třetí místo (stejně jako před dvěma týdny, proti Badymu s Jarkou Bubeníkovou, a opět Kira ukázala bezvadný marking), a protože Tedýsek vypadl hned na dvou disciplínách, věděl jsem, co nás čeká, a z mého pohledu bylo důležité v podstatě jen zjistit, kdo nás porazil (tímto gratuluji jak Wolfgangovi, tak Jiřince :-) ). Přesto nás ale čekalo překvapení (velmi milé), kdy na závěr Kira dostala cenu "Volba rozhodčích" (alias cenu pro vůdce, který dokázal nevyhrát s nejlepším psem :-) ). Takže tímto za Kiru rozhodčím ještě jednou děkuji. :-)

 

Měli jsme štěstí, počasí nám nakonec přálo, organizátoři, rozhodčí, házeči a všichni ostatní odvedli bezvadnou práci, a prostředí v Konopišťské bažantnici je nádherné. Kdo jste nebyl, můžete litovat - a přijet na příští zkoušky, které tady (doufám) zase někdy v budoucnu budou.


Webmaster Petr Brta © 2008 Design by IvaShow
Vytvoeno prostednictvm phpRS