Anketa

Jaká je podle vašeho názoru nejlepší období pro odchov štěňat (z pohledu chovatele)?

Jaro (2925 hl.)
 
Léto (1499 hl.)
 
Podzim (1560 hl.)
 
Zima (1478 hl.)
 
Je to úplně jedno (1447 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8909

Svátek

Dnes je 17. 07. 2019
Svtek slav Martina,
ztra Drahomra

Kontakt

Petr Bárta
Blansko 156
678 01 Blansko
Petr.Barta@black-sky.cz
+420 777794317
petr.barta.775

Partneři

Portál Toller.cz
Portál Golden forum
Pes Shop
Bracco
Na našem webu je možné přihlášení k RSS.

WT Tábor 2009

Vydno dne 05. 04. 2009 (4624 peten)

V sobotu 4.4.2009 jsme se s Kirou zúčastnili WT v Táboře, posuzovaných anglickými rozhodčími se skvělou reputací, Markem a Jamiem Bettinsonovými. Nastoupili jsme do třídy E, a vybojovali skvělé třetí místo z 18 startujících psů.

  Po téměř půl roce (zkouškové) nečinnosti, přestěhování a změně mojí práce jsme opět nastoupili na zkoušky. Zopakovali jsme si s Kirou WT třídy E, opět jsme byli posuzováni anglickými rozhodčími, stejně jako při Finále 2008, ale rozdíl v charakteru posuzování snad ani nemohl být větší (a to rozhodně nemíním jako hanu ani na jednoho z rozhodčích, oba způsoby mají něco do sebe, jde o to, jaký si kdo vybere).

Po příjezdu do vesnice Zahrádka u Tábora, nedaleko které se zkoušky konaly, jsme se samozřejmě nejprve museli pozdravit se spoustou známých, netrvalo ale dlouho, a Mark s Jamiem nám na dvou "ukazovacích" psech šli předvést, co po nás budou vlastně chtít.

Myslím, že nejen nám zpočátku spadla brada na zem, a snažili jsme si namluvit, že to co jsme viděli, byla jen vlčí mlha, protože předváděná disciplína by dosud byla zařazená nejspíše do třídy L, a ne do Eček. :-) Nejednalo se ale o mlhu (ta se rychle rozpustila a začal krásný, téměř letní den), a rozhodčí to samozřejmě mysleli vážně.

První disciplínou - tedy, abych byl přesný, jednalo se o dvě disciplíny v jedné, protože každý aport byl hodnocen zvlášť - byl walk-up ve skupině čtyř psů (dva blízko sebe na jedné, dva na druhé straně louky). Po řadě vždy každý pes přinesl z walk-upu odhozený marking. První z nich byl hozený v podstatě přímo před psa (tedy, aby to byla jasné, každý pes si přinesl svůj),  druhý byl hozený vždy před protější skupinku - psi tedy běželi diagonálně.

Další dvě disciplíny (opět vlastně v jedné) bylo to samé, tedy walk-up, s rozdílem dopadu aportů - všechny aporty byly tentokrát odhozeny za postupující řadou, a psi se tedy museli dostatečně rychle otočit a koncentrovat na odhazovaný dummy.

Poslední dvě disciplíny (opět stažené do jedné) se konaly u vody. Stáli jsme (tedy spíš korona stála) na hrázi rybníka s poměrně prudkým břehem, zkoušení vůdci (vždy dvojice) se svými psy stáli pod hrází (samozřejmě, na opačné straně - pod vodu nás rozhodčí opravdu neposílali :-) ) Poté co byly na hladinu (s příslušným rámusem a výstřely) naházeny aporty, dostal každý pes za úkol přinést dva z aportů, vždy jeden, druhý, poté opět první a pak ještě jednou druhý. Důraz zde byl kladen na klid, nezaměňování aportů a neodkládání při přínášení vůdci.

 

No a jak to šlo nám? Střídavě, ale vcelku docela dobře. Za startovní číslo 1 (čísla nebyla losována ale určena podle abecedy) jsem sice moc rád nebyl, ale co už nadělám, že?

První walk-up jsme ustáli, i když jsem Kiru přece jen trochu uklidňovat musel, markingy byly celkem v pořádku, i když s tím prvním si (po jeho nalezení a uchopení) chtěla Kira nejdříve odběhnout prohlédnout nedaleké křovíčko, po povelu se ale v pořádku vrátila, a pak byly předávky už bez problémů. Dostali jsme známky 17 + 17.

Druhý walk-up se nám už tolik nepovedl - tedy, po první otočce Kira buď nestihla zahlédnout padající aport, nebo se jí za ním nechtělo, nejsem si jistý (a nejpravděpodobnější je, že se jak je jejím zvykem místo dopředu dívala na mě), takže jsem ji po nejistém vyběhnutí musel vrátit, a dosměrovat. Naštěstí na povely reagovala docela pěkně, takže aport celkem rychle našla a přinesla - výsledkem bylo 10 bodů. Druhý (diagonálně vzad hozený) aport už stihla vidět dobře, a také pak předvedla skvělý marking, myslím že oprávněně za 20 bodů.

Za výkon u vody musím Kiru pochválit (nevím jestli se snažila protože jsem jí slíbil úplatek, nebo by to předvedla i bez něj, ale tu sušenou nohu na kousání teď samozřejmě musím koupit), protože se nesnažila drát dopředu před vysláním, ve vodě se (prý, zpod hráze jsme opravdu nic neviděli) nesnažila dummy zaměňovat, a jediný malý problém byla ne zcela jednoznačná snaha se s aportem spustit z hráze ke mně - přesto ale ukázala, že to jde, když se chce (18 a 19 bodů). :-)

 Pak už jsme mohli sčítat a porovnávat bodové součty, a čekat jestli dojde na rozstřel nebo nebude potřeba. Byl - a zúčastnili jsme se ho my a Jarka Bubeníková s Badym. Šlo o standardní marking na střední vzdálenost přes jednu nízkou bariérku a do vyššího porostu. Při losování jsem vyhrál možnost zvolit si pořadím šli jsme tedy až po Badym. Ten doběhl skvěle na místo, chvíli mu ale trvalo, než aport našel, zatímco Kira předvedla opět moc pěkný marking - tím pádem bylo rozhodnuto, poprvé v životě se s Kirou postavíme "na bednu"! :-)

  

Jsem rád, že jsem mohl splnit výrok uvedený na závěr minulého článku (tedy že příště zkusíme soupeře potrápit trochu víc), gratuluji těm, co nás (stále ještě) porazili, a pevně doufám, že přístě to bude třeba ještě lepší. A že se to příště už dost blíží, další WT jsou plánovány na víkend za 14 dní na Konopiště, no a moje smečka (tedy já, Tedík a Kira) tam nebudeme chybět! Takže, kdo nás máte rád, držte nám palce. Kdo nás rád nemá, toho doufám trošku naštveme... ;-)


Webmaster Petr Brta © 2008 Design by IvaShow
Vytvoeno prostednictvm phpRS